Lista mailingowa

czwartek, 25 kwietnia 2013

27,16%

Główny news w dzisiejszym "El Pais" dotyczy ostatniej publikacji stopy bezrobocia w Hiszpanii. Wynosi ona 27,16% i po raz pierwszy w historii kraju ponad 6 milionów ludzi jest bez pracy, dokładnie 6.202.700. Ilość osób zarejestrowanych bez pracy bardzo szybka przybywa. Miesiąc temu liczba ta wynosiła 5.965.400, a więc od końca marca wzrost o prawie 240 000. 

elpais.com
Pisałem to w moich wcześniejszych postach dotyczących gospodarki Hiszpanii, że coraz częściej na ulicach Warszawy (i pewnie nie tylko) słyszy się język hiszpański. Prawie codziennie w drodze do i z pracy słyszę przynajmniej raz język hiszpański, a szczególnie w galeriach handlowych.  Jesteśmy jednym z najchętniej wybieranych krajów przez Hiszpanów. Więcej Hiszpanów w Polsce to dobra okazja, aby z nimi porozmawiać. Jeśli jest ich coraz więcej to cena konwersacji z native speakerem z pewnością nie będzie rosła, a raczej będzie spadać. 

Dla porównania, bezrobocie w Polsce wynosi 14,3%. 

Posty powiązane:

4 komentarze:

  1. czyli przkroczylo prognozy taki wynik mial byc do konca roku. az starch pomyslec co bedzie w grudniu 31%, 35 % ue im juz finasowo niepomoze czyli przewiduje wystąpienie ze strefu € powrót do peso bo ja innego rozwiazania niewidze

    OdpowiedzUsuń
  2. 30% zapewne jest możliwe. Ogólnie Hiszpania wg prognoz od 2014 r. ma się odbijać. PKB w 2014 r. ma wzrosnąć o 0,5%, a w 2015 r. o 0,9%. Ponoć najgorsze jest teraz (osobiście w tą wątpię). Rząd przewiduje, że bezrobocie od przyszłego roku będzie bardzo powoli spadać. Prognoza na przyszły rok to 26,7%, na 2015 r. - 25,8%, a na 2016 r. 24,8%.

    OdpowiedzUsuń
  3. ale skoro socjalistyczny rząd niewiedział czym może sie skonczyc budowanie bez konca co oni mysli że całe maroko do hiszpani sie przeniesie ? cała ameryka łacińska i oni bedą brac kredyty na mieszkana... pomysl dobry ale na krótką mete. czemu EBC niezaragował w odpowidnim momencie . kiedys sie zastanawialem dlaczego tu jest wiecaj kas (caja) niz banków teraz juz wiem bo byli praktycznie poza kontrolą . kazde wieksze miasto mila swoją kase . jestem ciekawy z kąd te kasy brały pieniądze na kredyty dla ludzi ,teraz juz tych kas niema i zostaly puste lokale z napisem se vende , na odcinku 500 metrów były po 3 a nawet 4 oddziały tej samej kasy . mieszkam w gironie . jest tu trocho opuszczonych nowych osedli w których zaczynja juz sie włamywac i mieszkac na dziko marokance i inni emigranci z afryki . i co? i mieszkaja sobie dlaczego ja mam splacac kredyd zkoro mozna wejsc wybrac sobie najładniejsze i zamieszkac? coraz wiecej przestępstw napadów rabunków niebede pisał kto to robi bo zostane oskarżony o rasizm . z czego wyznawcy islamu zyja jak calymi dniami siedza na ławce w swoich sukienkach i nic nierobią. kraj stracil kontrole nad wszysdkim i taka jets prawda. i sam bez pomocy sobie nieporadzi . wielka katalonia chciałą sie odłączyć . porównali ja że skończą gorzej niz cypr ... i nagle ucichli . wysokie podadki i koszta pracy dobijaja niscza to co jeszcze zostalo mam namysli turystyke, cen niemoga podnesc mimo że koszta stale rosna. niemcy wtedy pojada sobie do bardziej ekzotycznych krajów za taka samą cene. francuzi juz tak niechcetnie nieprzyjezdzaja na costabrava bo im sie nieoplaca na jedno im wyjdzie ...rozgoryczenei jest coraz wieksze cos czuje ze cos peknie tu i wybuchnie rewolucja

    OdpowiedzUsuń