Lista mailingowa

wtorek, 6 listopada 2012

Alfabet z Miss Wenezueli

Alfabet to podstawa przy nauce języka obcego. Dziś proponuję Wam naukę hiszpańskiego alfabetu z Francys (była Miss Wenezueli, była też w którejś edycji "Tańca z Gwiazdami" w Polsce).

Lekcja ta była robiona w ramach "hiszpański z Chio". Francys jest latynoamerykanką i uczy tej odmiany języka hiszpańskiego. Różnice są minimalne, a poza tym warto je znać. W hiszpańskim w Hiszpanii LL wymawiamy jako J. Z kolei w Ameryce Południowej i środkowej LL wymawiamy jako .

żółty - amarillo

W Hiszpanii wymowa brzmieć będzie: amarijo

W Ameryce Południowej i środkowej powiemy: amrio

To tak apropo ciekawostek. Będę co jakiś czas wrzucał różnice między hiszpańskim używanym na kontynencie europejskiej i amerykańskim. 

Wracając do "hiszpańskiego z Chio"... alfabet jest w lekcji nr 2, której link znajduje się w tym poście. Wszystkich lekcji jest 20 i znajdziecie wszystkie bez problemu. Francys opowiada o Meksyku. W poszczególnych częściach poznacie podstawowe zwroty, alfabet, jak zrobić sos serowy (!!! - mniam) do nachosów albo jak przyrządzić tequille. Francys mówi też po polsku, ponieważ obecnie mieszka w naszym kraju.


Udanych lekcji z Francys życzę ! 

2 komentarze:

  1. Nie wiem, jakiej wersji hiszpańskiego uczy pani Francys, ale Mexico wymawia się po hiszpańsku [méhiko] a nie tak jak wymawia ta pani [méksiko]. Tak przynajmniej twierdzi autorytet w dziedzinie poprawności językowej Manuel Seco.

    OdpowiedzUsuń