Lista mailingowa

wtorek, 25 grudnia 2012

Telewizja hiszpańska na Cyfrowym Polsacie

W Polsce najpopularniejsza telewizją satelitarną jest Polsat Cyfrowy. Rozglądając się po osiedlach łatwo zauważyć ile anten Cyfrowego Polsatu jest zamontowane na polskich balkonach. Wszyscy Ci, który posiadają ich dekoder mają dostęp do dwóch hiszpańskich kanałów: hiszpańska TVE i południowoamerykańska Tele Sur

Kanał 282 - TVE 
Kanał 283 - Tele Sur


TVE to odpowiednik naszego TVP1. Sporo wiadomości, różnego rodzaju programy oraz filmy. W ciągu tygodnia zawsze o 9 rozpoczyna się Los Desayunos, gdzie do 10:30 podawane są informacji z kraju i ze świata, a na koniec przeprowadzany jest wywiad zazwyczaj z jakimś politykiem albo ekonomistą hiszpańskim. Od czasu do czasu jest jaki sportowiec (np. tenisista Nadal). O 11 zaczyna się "La mańana", to odpowiednik naszego "Dzień Dobry TVN" - wywiady, reportaże, goście w studiu, gotowanie, itp. No i mnóstwo atrakcyjnych prezenterek, aczkolwiek pod tym względem poziom jest słabszy niż w ubiegłym roku :)

Tele Sur to przede wszystkim wiadomości i reportaże z krajów hiszpańskojęzycznych. Telewizja ma swoją siedzibę w Caracas w Wenezueli w związku z czym sporo mówi się o Hugo Chavezie i sytuacji w tym kraju,   ale oczywiście jest też na bieżąco przegląd informacji z całej Ameryki Południowej. Bardzo ciekawe są reportaże o życiu w niektórych krajach Ameryki Południowej. Można się mnóstwo dowiedzieć o ich kulturze, a programów takich nie znajdziemy w naszej telewizji.  

Wystarczy przełączyć kanały, aby zauważyć różnicę w języku hiszpańskim. Na TVE mówią bardzo szybko, z kolei w Tele Sur mówi się znacznie wolnej i o wiele łatwiej jest zrozumieć hiszpański z Ameryki Południowej.

Miłego osłuchiwana się ! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz