Lista mailingowa

sobota, 22 grudnia 2012

Certyfikaty DELE

Ucząc się języka obcego warto pomyśleć o zdobyciu certyfikatu, który honorowany jest na całym świecie. Certyfikaty z języka hiszpańskiego jakie można uzyskać to DELE A1, A2, B1, B2, C1, C2. Poziomy od A1 do C2 występują we wszystkich certyfikatach we wszystkich językach i jasno określają na jakim jesteśmy poziomie. 

Jeśli nie spotkaliście się z tym wcześniej lub chcecie poznać jaki poziom prezentuje każdy certyfikat, możecie  to przeczytać tutaj:

Osobiście uważam, że o biegłej znajomości języka możemy mówić kiedy mamy bardzo dobrze opanowany poziom B2. Poziom C1 jak i C2 wymaga dodatkowo znajomości bardziej skomplikowanego słownictwa, wielu idiomów i bezproblemowego zrozumienia i powiedzenia najbardziej złożonych wypowiedzi. Aby zdać DELE C2 na prawdę należy znać język na poziomie native speakera. Co więcej, nawet ludzie z krajów hiszpańskojęzycznych mają często problemy z rozwiązaniem zadań z DELE C2. Zresztą, tak samo jak my, Polacy, często zastanawiamy się jak coś napisać.

W Polsce egzaminy DELE przeprowadza Instytut Cervantesa:

Dwa główne ośrodki są w Warszawie i Krakowie. Na stronie instytutu możecie sprawdzić terminy oraz ceny egzaminów. Możecie także zapisać się na kurs przygotowujący do konkretnego egzaminu. W Instytucie Cervantesa jest także biblioteka, gdzie możecie wypożyczać książki w języku hiszpańskim.

Więcej szczegółów o egzaminach DELE:

Certyfikaty mają na pewno swoje plusy i minusy. Jedną z zalet jest to, że możecie wpisać go sobie do CV. Posiadając certyfikat o wiele lepiej wyglądać będzie jeśli wpiszecie np. "DELE B1" lub "DELE C1", niż "hiszpański dobry" lub "hiszpański zaawansowany". Dla każdego poziom "dobry" czy "zaawansowany" może oznaczać co innego, a DELE oceniane są tak samo na całym świecie. Innym plusem jest to, że certyfikaty nie mają terminu ważności. Zapisanie się na egzamin językowy motywuje. Nie czekajcie, tylko zapisujcie się na egzaminy. Dzięki temu będziecie cały czas o tym pamiętać i swój wolny czas poświęcicie na naukę języka. Jeśli się nie zapiszecie, to naukę języka zawsze będziecie mogli odłożyć na później. Jeśli jesteście zapisani, to zbliżający się termin będzie motywatorem do nauki. Mając certyfikat językowy możecie także studiować na zagranicznych uczelniach. Uczelnie w różnych krajach mają zazwyczaj w specyfikacji wymienione, jaki certyfikat minimum powinien posiadać student z zagranicy. Minusy ? Chyba jedynym minusem jest opłata za egzamin, choć moim zdaniem nie jest wygórowany w stosunku do 'dokumentu', który otrzymujemy dożywotnio.

DELE A1 - 329 PLN
DELE A2 - 392 PLN
DELE B1 - 476 PLN
DELE B2 - 547 PLN
DELE C1 - 575 PLN
DELE C2 - 610 PLN

(więcej szczegółów o opłatach i ewentualnych zniżkach znajdziecie na stronie Instytutu)

A jeśli nie zdacie egzaminu to kompletnie się tym nie przejmujcie! Najważniejsze jest, że poświęciliście czas i że wasza znajomość języka znacząco wzrosła, a w istocie, to właśnie to jest najważniejsze. Nieudany egzamin jest tylko dodatkowym pretekstem, aby pracować jeszcze więcej i sięgać wyżej !

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny post, który dodatkowo mnie zmotywował. Mój hiszpański jest całkiem niezły, jednak zawsze miałam problemy z gramatyką. Od 2 lat wybieram się na egzamin, jednak zawsze znajdę jakąś wymówkę. Boję się, że nie zdam i stracę to 600 zł- ale tak jak mówisz, zyskam lepszą znajomość języka, więc pomimo wszystko coś "wygram".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mój post Cię zmotywował. Życzę powodzenia ! :-)

      Usuń