Lista mailingowa

czwartek, 4 lipca 2013

Gwatemala

Wczoraj miałem przyjemność spotkać się z kolegą z Gwatemali (po hiszpańsku: Guatemala). Jest on rodowitym mieszkańcem tego kraju. 

Flaga Gwatemali

Dowiedziałem się między innymi, że trzęsienia ziemi są czymś normalnym i specjalnie nikt się tym nie przejmuje. Kiedy go zapytałem o to jak przeżył trzęsienie ziemi, które w tym roku nawiedziło Gwatemalę, powiedział, że "6 w skali Richtera to żadne trzęsienie dla nas. Trzęsienie to było w latach 50-tych jak budynki się waliły. Niejednokrotnie w nocy budzą mnie wstrząsy ziemi i jest to coś normalnego". Teraz już z pewnością będę inaczej patrzył na doniesienia dotyczące wstrząsów ziemi w Ameryce Południowej i Środkowej. No i 6 w skali Richtera "to żadna trzęsienie" :-)

Wulkan Santiaguito. To także ciekawa historia. Wybucha bardzo często, a w zasadzie cały czas, jednak wybuchy te nie są groźne. Faktem jest jednak, że w 2012 r. doszło do silnej erupcji i konieczna była ewakuacja ponad 30 tysięcy osób, a popiół znajdował się w obrębie 5 kilometrów. 

Wulkan Santiaguito (źródło: zmianynaziemi.pl)
Stolicą Gwatemalii jest Gwatemala (Guatemala City). Warto odwiedzić ten niewielki kraj położony w Ameryce Środkowej ze względu na swój klimat. Ciepło jest przez cały rok, choć najlepszy okres na wakacje to od grudnia do marca, ponieważ w pozostałych miesiącach jest pora deszczowa i możliwe są huragany. Plaże, ruiny starożytnych Majów, jeziora, to wszystko tam znajdziecie. Gwatemala graniczy z Meksykiem od strony półwyspu Jukatan, wiec przebywając w Cancun czy Playa del Carmen stosunkowo blisko jest do Gwatemali. 

Gwatemalczycy narzekają na pogodę ! Otóż temperatura w Gwatemali ma bardzo niską zmienność, co oznacza, że przez długi okres może być taka sama. Bardzo rzadko temperatura jest wyższa niż 26 stopni i niższa niż 20. Tak więc kiedy już jest powyżej 26 stopni zaczyna się narzekanie na upały. Kiedy jest poniżej 20 stopni, wszystkim jest zimno. W Polsce pewnie wielu osobom marzy się takie narzekanie :)

No i poznałem co nieco slangu z Gwatemali. Słowo tacaño w języku hiszpańskim oznacza skąpy. Mówiąc "estas tacaño" możemy komuś powiedzieć "jesteś skąpy". Tak jest w hiszpańskim na całym świecie. Z kolei w slangu Gwatemali mówi się "sercodo" ("codo" to łokieć po hiszpańsku). 

Eres codo [wymowa: estas kodo] - jesteś skąpy / skąpa

To ciekawostka, którą trudno znaleźć nawet w google :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz