Lista mailingowa

sobota, 21 czerwca 2014

2014 FIFA World Cup

Największa piłkarska impreza sportowa jest w trakcie. Od wielu lat kibicuje Hiszpanii, jednak na obecnym turnieju grają słabo i pozostał im jeszcze tylko pożegnalny mecz z Australią. Zakończyła się prawdopodobnie pewna epoka, sporej części z obecnych piłkarzy nie zobaczymy zapewne za cztery lata w Rosji. 

Po odpadnięciu Hiszpanii kibicuje wszystkim hiszpańsko-mówiącym krajom, a tych na turnieju jest dużo. Meksyk, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Urugwaj, Ekwador, Honduras, Argentyna. Mam nadzieje, że któryś z tych krajów sięgnie po tytuł. Szczególnie kibicuje Meksykowi, Kolumbii, Kostaryce, Urugwajowi oraz Ekwadorowi, bo tam mam znajomych, a do Meksyku mam szczególny sentyment. Po pierwszym niespodziewanym zwycięstwie Kostaryki nad Urugwajem 3:1 wielkie święto nastało na Kostaryce. Rozmawiałem ze znajomym i powiedział, że mecz skończył się około 3 popołudniu w ich strefie czasowej, wszyscy wyszli na ulice i feta trwała do 6 rano. Kostaryka nie przestaje zadziwiać i w drugim meczu pokonali Włochy 1:0. Po tym zwycięstwie święto było jeszcze większe, ale też pojawiło się ogólnonarodowe zniesmaczenie, po tym jak postanowiono przebadać siedmiu piłkarzy Kostaryki czy nie są pod wpływem środków wspomagających. FIFA chyba była bardzo zaskoczona ich formą.

Póki co Kostaryka i Chile jest już w kolejnej rundzie. Jeśli Argentyna wygra dziś z Iranem (0:0 w 34 minucie) to będzie kolejnym hiszpańsko mówiącym krajem w 1/8.


Jak możemy dopingować po hiszpańsku ???

Po zwycięstwo ! - A ganar ! [wymowa: a ganar]

Dowalcie im ! - Duro con ellos ! [wymowa: duro kon ejos]

Dalej (Let's go) ! - Vamos ! [wymowa: bamos]

Gol - gol [wymowa: gol]

Co za mecz ! - Que partizado [wymowa: ke partizado]


Niedługo kolejne piłkarskie wpisy :)

3 komentarze:

 1. Ja również kibicowałam Hiszpanii, ale że La Furia Roja będzie musiała się pożegnać z Brazylią, teraz będę trzymać kciuki za drużyny Ameryki Łacińskiej i również liczę, że któreś z tych państw otrzyma tytuł Mistrza Świata.

  OdpowiedzUsuń
 2. America Latina-A ganar!
  La Furia Roja w tym roku się niestety nie popisała, ale może inne hiszpańsko-mówiące kraje zagrają lepiej...;)
  Dzięki za komentarz na blogu;)
  mosaicoespana

  OdpowiedzUsuń