Lista mailingowa

środa, 14 maja 2014

Fiszkomaniak

Moją ulubioną metodą nauki języka obcego są fiszki. Fiszka to kartonik, gdzie po obu stronach jest znaczenia tego samego słowa w dwóch językach. I tak na przykład z jednej strony mamy słowo polskie, z drugiej strony hiszpańskie. Patrząc na słowo polskie sprawdzamy czy znamy znaczenia tego słowa i sprawdzamy co jest po drugiej stronie. Jeśli nie znaliśmy znaczenia danego słowa to odwrócenie kartonika na pewno pomoże nam zapamiętać to słowo. Fiszki mogą się dzielić na dane kategorie co niektórym ułatwia naukę, inni wolę mieć miks słówek z różnych kategorii. 

Ja jestem do tego stopnia fiszkomaniakiem, że w weekendy mam dni kiedy potrafię z moimi kartonikami spędzić 12-14 godzin niemalże non-stop. Szczególnie od kiedy zaczęły się pojawiać fiszki na Iphone oraz Android (a także starsze telefony) to umożliwiło mi to naukę niemalże wszędzie. Fiszki w telefonie umożliwiają nam naukę w tramwaju, w pociągu, w czasie lunchu i wielu innych sytuacjach. Często robię zakupy w Carrefurze i polubiłem kiedy jest długa kolejka. Wyjmuję telefon, powtarzam fiszki i stanie w kolejce staje się dosłownie chwilą kiedy już trzeba wykładać towar do kasy. Nie mam statystyki ile słówek nauczyłem się stojąc w kolejce w sklepie, ale w 2013 r. było ich co najmniej 500. Korzystam przede wszystkim z fiszek do hiszpańskiego i angielskiego. Czasem dla odmiany uczę się innych języków.  

Na rynku mamy fiszkowy boom. W sklepach możemy znaleźć wielu wydawców, wiele języków, choć moim faworytem jest Fiszkotekawww.fiszkoteka.pl ). Mają w ofercie mnóstwo kursów. Wprawdzie na chwilę obecną do języka hiszpańskiego jest tylko podstawowy poziom, ale zawierający aż 1548 kartoników. Otrzymujemy za każdym razem porcję 10 kartoników, jeśli znamy dane słowo to przechodzimy dalej, jeśli nie znamy to w systemie będą widoczne słowa wymagające utrwalenia, powtórki. Jak zapowiada Fiszkoteka, niedługo pojawią się kolejne poziomy języka hiszpańskiego. Oprócz hiszpańskiego jest cała gama fiszek do angielskiego, np. od podstawowych z obrazkami, dzięki czemu zwrokowcom jeszcze łatwiej będzie zapamiętać dane słowo, aż po zaawansowany angielski i szeroką ofertę angielskiego biznesowe (np. podstawowy i zaawansowany angielski biznesowy, prezentacja biznesowa, marketing w biznesie i inne). Fiszkoteka oferuje język angielski, hiszpański, niemiecki, francuski oraz włoski. Można się uczyć na komputerze, ale największy plus to super wygodna aplikacja na telefon, gdzie jednocześnie nagrana jest wymowa native speakera. Inna zaleta to taka, że program umożliwia tworzenia swoich własnych fiszek. 
A więc do nauki ! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz